Листи остарбайтерів з Усівки знайшли своїх адресатів
Сьогодні у приміщенні Усівської гімназії відбулося вручення рідним та близьким символічних копій листів «остарбайтерів» із села Усівка, написаних у далекому 1943 році, які так і не дійшли до своїх адресатів.
Зустріч видалася надзвичайно емоційною. Макети листів отримували рідні остарбайтерів зі сльозами на очах, адже протягом багатьох десятиліть ця тема була заборонена. Людей, яких вивезли на примусові роботи, залякували, прищеплювали почуття провини за перебування на німецькій території, і до кінця радянського періоду вважали неблагонадійними.
Не залишив нікого байдужим короткометражний документальний фільм режисера Марії Яремчук «НепрOSTі листи», який ІХ Міжнародним фестивалем історичного кіно «Поза часом» визнаний кращим історичним фільмом серед короткометражок і розповідає про шлях десятків тисяч листів остарбайтерів з фонду Р-4826 «Листи радянських громадян, засланих до фашистської Німеччини, до рідних у Київську область» Державного архіву Київської області.
Назва проєкту «НепрOSTі листи» вперше запропонована архівістами Державного архіву Київської області ще у 2018 році під час проведення заходів з висвітлення долі «остарбайтерів» − примусово вивезених уродженців Київщини на примусові роботи до Німеччини за часів Другої світової війни.
Під час заходу виступив Віталій Гедз − автор проекту, директор Макарівського краєзнавчого музею, Марія Яремчук, режисер фільму та Олександр Алфьоров, кандидат історичних наук, керівник проекту «Памʼять нації».
18 січня 1942 року із Харкова в Кьольн відправився перший потяг із українськими робітниками. Із Київської області перший ешелон вирушив 22 січня 1942 року. Тоді з Київської області вивезли 100 тис. людей. Тільки з Усівки, яка два роки була окупованою, на примусові роботи відправили 223 людини. Загалом за 2 роки окупації – із 1942 до 1944 року – німці вивезли в Німеччину 2 млн 400 тис. українців, повернулися назад лише 1 млн 800 тис.
За словами директора Макарівського районного історико-краєзнавчого музею, Віталія Гедза, на сьогодні тільки в Київській області лежать у архівах 50 тис. листів від остарбайтерів – примусових робітників із Київщини, які так і не дійшли до рідних. Лише через 76 років – у травні 2018 року – коли із них було знято гриф «таємно», активісти «Пам’яті нації» в рамках проекту «НепрOSTі листи» розпочали їх повертати рідним.
Разом із листами Віталій Гедз подарував керівництву громади кілька брошур, присвячених нинішнім загиблим захисникам України.
Завдяки кропіткій роботі архівістів забезпечено збереженість національної документальної спадщини і можливість у встановленні історичної правди з першоджерел «усної історії».
Па’ятаймо: слова відлітають, написане залишається!