Згурівська громада
Згурівська селищна рада Броварського району Київської області

Польове інспектування (апробація) насінницьких посівів

Дата: 15.05.2024 10:35
Кількість переглядів: 130

Фото без описуОдним з важливих етапів державного контролю в насінництві є інспектування, польове оцінювання  насінницьких посівів. Основна мета польового оцінювання – визначити придатність сортових і гібридних посівів для використання на насіннєві цілі. Для цього оцінюють сортові якості посівів сільськогосподарських культур та якість робіт на ділянках гібридизації.Сортовий контроль – це система організаційно-господарських і агротехнічних заходів, спрямованих на збереження потрібних морфологічних, біологічних, а також господарсько-цінних ознак і властивостей сортів сільськогосподарських культур.

Польове інспектування посівів проводять у два етапи: попереднє та остаточне. Під час попереднього інспектування уточнюють відомості, представлені виробником насіння під час подання заяви на проведення польового інспектування насінницьких посівів. Звіряють відповідність даних з атестатів, свідоцтв з даними, зазначеними на етикетках від паковань (мішків, контейнерів) відповідних партій. Також потрібно звертати увагу на походження насіння та законність. Остаточне інспектування посівів проводять у фази розвитку рослин, коли проявляється найбільше сортовирізняльних ознак. Наприклад для пшениці, жита, тритикале, ячменю, вівса – це кінець воскової – початок повної стиглості зерна; для гречки – побуріння нижніх плодів.

Відділ контролю в сфері насінництва та розсадництва та якості зерна  управління Управління контролю в сфері насінництва та розсадництва, карантину та захисту рослин Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області звертає увагу виробників насіння та садивного матеріалу на необхідність проведення польового оцінювання під час заходів сортового контролю та про перелік документів, які необхідно подати для проведення польового оцінювання насінницьких посівів, та строки їх подачі.

Згідно зі статтею 15 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» насіння і садивний матеріал вводяться в обіг лише після їх сертифікації. Однією з умов видачі сертифікатів є відповідність насіння або садивного матеріалу за сортовими або товарними якостями вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва. 

Для проведення польового оцінювання посіву або насадження суб’єкт насінництва та розсадництва  подає до органу із сертифікації або його підрозділу за місцезнаходженням посіву або насадження заявку на визначення сортових якостей насіння і садивного матеріалу:
не пізніше ніж за 20 робочих днів до закінчення граничного строку проведення польового оцінювання посіву сільськогосподарських рослин;
не пізніше 10 травня поточного року - для садіння щепленого винограду;
не пізніше 15 червня поточного року - для весняного та літнього садіння хмелю із закритою кореневою системою та літнього садіння саджанців винограду, які перебувають у стані росту;
не пізніше 15 жовтня поточного року - для осіннього садіння хмелю з відкритою кореневою системою.
До заявки на визначення сортових якостей насіння і садивного матеріалу додаються:
- документи, що підтверджують право на використання сорту рослин (патент та/або свідоцтво про державну реєстрацію сорту рослин, та/або ліцензійний договір про використання сорту рослин);
- копії сертифікатів, виданих на насіння або садивний матеріал попередньої генерації під час послідовного розмноження;
- схема розміщення поля (полів) посіву або насадження з прив’язкою до місцевості;
- для гібридів - інформація про співвідношення чоловічих і жіночих рослин, визначене власником майнового права інтелектуальної власності на поширення сорту;
- інформація про обраного аудитора із сертифікації (агронома-інспектора) у разі можливості проведення польового оцінювання аудитором із сертифікації (агрономом-інспектором), який провадить діяльність як незалежний експерт.

Зазначені документи можуть бути подані особисто або надіслані поштовим відправленням.

За результатами польового оцінювання аудитор із сертифікації складає акт польового оцінювання, на підставі якого орган із сертифікації або його підрозділ оформляє сертифікат, що засвідчує сортові якості насіння. Залежно від результатів польового інспектування посіву (після обрахунку показників) складають такі документи:

- акт польового інспектування – якщо посів за всіма показниками визнано придатним на насінницькі цілі;

- акт бракування посіву – якщо такий посів визнано непридатним (за будь якої причини) для використання урожаю з нього на насінницькі цілі і підлягає вибракуванню.

Посів вибраковують з числа насінницьких, якщо за проведення інспектування встановлено:

-грубі порушення ведення насінницької документації та факти фальсифікації;

-недотримання вимог щодо розміщення (попередник, просторова ізоляція, розмежування);

-неможливість ідентифікації сорту;

-наявність карантинних об’єктів;

-невідповідність сортової чистоти (типовості) та інших показників, що визначаються у процесі польового інспектування, зазначеним вимогам;

-наднормативну ураженість рослин інфекційними хворобами;

-сильну пошкодженість (заселеність) шкідниками;

-високу засміченість важковідокремлюваними бур’янами та культурними рослинами.

Наголошуємо, використання для сівби насіння або садивного матеріалу, що не має відповідного сертифіката, забороняється (ст. 17 ЗУ Про насіння і садивний матеріал»).

Рекомендуємо детально ознайомитися з формою сертифікату, що засвідчує сортові якості насіння, звернувши особливу увагу на розділ «ГАРАНТІЙНЕ ЗОБОВ’ЯЗАННЯ», де передбачено: «Збереження сортових якостей насіння від збирання врожаю до сівби (реалізації) гарантую». Скріпивши печаткою гарантійне зобов’язання, суб’єкт насінництва та розсадництва гарантує збереження сортових якостей від збирання врожаю до сівби.

Головний спеціаліст відділу контролю в сфері

насінництва та розсадництва та якості зерна

ГУ Держпродспоживслужби в Київській області  Симоненко Т.В.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь