ПАМ’ЯТКА щодо поведінки населення, керівників закладів освіти, організацій та установ у разі розпилення подразнюючих хімічних речовин  (аерозолів, рідин тощо)

Дата: 12.01.2024 15:31

Фото без описуЯкщо ви опинилися в приміщенні, де застосували (розпилили) газ з балончика або інші подразнюючи хімічні речовини (аерозолі, порошки, рідини та ін.) відкрийте вікна, залиште його на провітрювання і негайно залиште це приміщення.

Ваші дії при попаданні подразнюючої хімічні речовини в обличчя та очі:

• прийміть стійке положення в просторі (притуліться до стіни, сядьте на стілець) для того щоб не впасти і не травмуватися;
  • необхідно видалити решти речовини з обличчя сухою ганчіркою або серветкою (не потрібно сильно терти);
  • спробуйте полегшити больові симптоми за допомогою доступних засобів:
  • промити частини тіла водою, краще теплою;
  • якщо використано перцевий балончик – можливо промивати обличчя молоком.

Перша допомога при дії подразнюючої хімічної речовини:

• не терти руками обличчя і очі, так ви розітрете подразнюючу речовину по шкірі і очам, збільшуючи площу ураження;
  • сухою серветкою, ганчіркою видалити подразнюючу хімічну речовину;
  • не намагайтесь через силу відкрити очі – спазматичне змикання повік не дозволить вам це зробити. При можливості почніть моргати, щоб викликати сльозотечу;
  • при можливості промивати очі і шкіру 2% розчином харчової соди;
  • для   допомоги  очам   можливо  використовувати   краплі  для   очей   (альбуцид, диклофенак, краплі з лідокаїном).

Пам’ятайте, що всі ці заходи дають тільки полегшення, а не знімають симптоми. При погіршені стану необхідно звернутися до спеціалістів за кваліфікованою медичною допомогою.

Можливі наслідки

При попаданні активної подразнюючої хімічні речовини на різні ділянки тіла, виникають сильні реакції подразнення.

Наслідки застосування активної подразнюючої хімічні речовини бувають наступними:

• Опік. Пряме потрапляння в очі суспензією з високою концентрацією подразнюючої активної речовини може призвести до появи хімічного опіку.
  • Набряк. Крім роздратування, вдихання газу викликає приступ кашлю, чхання, утруднення дихання. У алергіка високий шанс виникнення набряку легенів, ядухи.

Як надати першу допомогу

Ознайомтеся з правилами надання медичної допомоги при попаданні подразнюючих хімічно активних речовин на тіло:

• Не розтирайте уражену ділянку – це посилює вплив активної подразнюючої хімічної речовини .
  • Протріть вологою серветкою місце попадання, щоб прибрати їдку суспензію з шкіри.
  • Слізна   рідина   ефективно    справляється   з   промиванням   очей   від   активної подразнюючої хімічної речовини. Частіше моргайте, щоб викликати рясне сльозотеча.
  • Також допомагає промивання жирним молоком, чистою водою, розчином соди.

Як усунути наслідки

• Якщо ви потрапили під струмінь або хмари, бажано швидко усунути наслідки дії активної подразнюючої хімічної речовини. Алгоритм дій у цьому випадку не дуже складний:
  • Не тріть очі, навіть якщо вони дуже печуть і сльозяться.
  • Часто моргайте, щоб сльози вимивали перцеву витяжку.
  • Акуратно промокніть очі вологою серветкою без спирту.
  • Промийте очі молоком, потім содовим розчином. Концентрація – 20 г на 1 л води. Зверніться до лікаря - офтальмолога, який надалі оцінить ступінь ураження і порекомендує очні краплі.

У ВИПАДКУ ЗАСТОСУВАННЯ АБО РОЗПИЛЕННЯ ПОДРАЗНЮЮЧОЇ ХІМІЧНОЇ РЕЧОВИНИ НЕГАЙНО ЗВЕРНІТЬСЯ ЗА ТЕЛЕФОНАМИ: 101 та 103