18 ЖОВТНЯ – ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ТОРГІВЛЕЮ ЛЮДЬМИ
Європейський день боротьби з торгівлею людьми започаткований 18 жовтня 2007 року Європейським Парламентом як день консолідації діяльності з підвищення рівня обізнаності щодо феномену торгівлі людьми та небайдужості громадськості до цього явища.
Напередодні, 17 листопада 2005 року була підписана Конвенція Ради Європи “Про боротьбу з торгівлею людьми” – перший міжнародний договір, який вимагає від держав забезпечити виплату компенсацій жертвам за нанесену шкоду.
Після цього, Європейський парламент одноосібно прийняв звіт “Стратегії запобігання торгівлі жінками та дітьми, які є вразливими до сексуальної експлуатації”.
Країни, які ратифікували Конвенцію Ради “Про боротьбу з торгівлею людьми” вдосконалюють систему надання допомоги потерпілим за кошти державних структур, процедури розгляду судових справ, координують діяльність силових відомств у сфері протидії торгівлі людьми з боку відповідних державних установ.
Торгівля людьми − глобальний злочинний бізнес, сучасна форма рабства, що грубо порушує права людини.
Діяльність у сфері торгівлі людьми є найшвидше зростаючою кримінальною діяльністю у світі. За оцінками Міжнародного центру із запобігання злочинності ООН, щорічний грошовий обсяг за даний транснаціональний злочин становить 30 мільярдів доларів на рік, що робить його другим за величиною після торгівлі наркотиками.
Існує чимало різноманітних видів експлуатації: сексуальна, трудова, економічна, усиновлення (удочеріння) у комерційних цілях, використання в порнобізнесі, використання у військових конфліктах, залучення до злочинної діяльності, трансплантація чи насильницьке донорство, примус до заняття проституцією, рабство і ситуації, подібні до рабства, примусова праця, залучення в боргову кабалу та інші.
Найбільш розповсюдженою у світі формою експлуатації людини є трудова експлуатація, яка потіснила із сумнівного лідерства сексуальну.
Також зазнало змін співвідношення жертв торгівлі людьми за ознакою статі – якщо раніше майже 85% постраждалих були жінки та дівчата, то зараз 60% постраждалих складають чоловіки.
У випадку експлуатації праці кінцевою метою торгівлі людьми є саме примусова праця. Про те, що праця є примусовою, може свідчити:
- використання людини, яка працює через погрозу застування насильства;
- невиплата винагороди за раніше виконану роботу;
- погроза видачі працівника-нелегала органам влади;
- обмеження свободи пересування;
- неповернення невідібраного паспорту або інші обставини.
Будь-яка людина може стати особою, яка постраждала від торгівлі людьми, особливо в умовах економічної кризи та збройного конфлікту, коли складні життєві обставини змушують людей погоджуватися на дуже ризикові пропозиції працевлаштування.
День обізнаності про торгівлю людьми присвячений підвищенню уваги про таке ганебне явище, як торгівля людьми.
Заходи, які проводяться в Європейських країнах у цей день, прагнуть подолати сучасне рабство у всіх його проявах. Повернути права постраждалим особам та зробити світ більш безпечним для його мешканців.