Обережно, кліщі!
Хвороба Лайма (бореліоз)
Що таке хвороба Лайма?
Хвороба Лайма (кліщовий бореліоз) — це інфекційне осередкове захворювання, яке викликається бактеріями роду Borrelia, що потрапляють в організм через укус кліща. Пік зараження припадає на травень-червень, інфікування можливе з квітня по листопад. За відсутності своєчасного лікування бореліоз може перейти у хронічну форму. Для хронічної хвороби Лайма характерне чергування періодів ремісії з тривалими рецидивами.
Переносники хвороби Лайма
Не всі укуси кліща викликають хворобу Лайма. Найчастіше переносниками хвороби Лайма стають іксодові кліщі, інфіковані через кров заражених оленів, птахів і гризунів. Період активності кліщів триває з квітня до жовтня, але пік чисельності їхніх укусів спостерігається у травні та червні.
Хвороба Лайма передається, якщо кліщ кусає людину і залишається на тілі протягом 36-48 годин. Якщо видалити паразита в перші 48 годин, ймовірність зараження невисока.
Доказів того, що хвороба Лайма передається від людини до людини, немає. Не можна заразитися внаслідок дотику, поцілунку чи статевого акту з людиною, хворою на бореліоз. Невилікована хвороба Лайма під час вагітності може призвести до інфікування плаценти та плода.
Інкубаційний період хвороби Лайма
Інкубаційний період хвороби Лайма може тривати від 2 до 30 днів, але в середньому становить два тижні. Перша ознака бореліозу — утворення плоского червоного висипу з просвітленням у центрі або без нього. Еритема за хвороби Лайма з'являється у місці укусу і може розширюватися, поширюючись на сусідні ділянки тіла. Зазвичай еритема не супроводжується болем чи свербінням, але може бути теплою на дотик. Без лікування бореліоз може прогресувати протягом кількох місяців, викликаючи тяжкі неврологічні стани та порушення роботи серця.
Симптоми хвороби Лайма
Організм кожної людини по-різному реагує на інфікування бореліями. Поширені симптоми хвороби Лайма:
- біль та набряк в області суглобів;
- головний та м'язовий біль;
- втома, лихоманка;
- збільшення лімфовузлів;
- порушення сну;
- проблеми з концентрацією уваги.
Хвороба Лайма у дітей проявляється тими самими симптомами, що у дорослих. Також через ураження центральної та периферичної нервової системи у дитини можуть спостерігатися психологічні симптоми: дратівливість та безпричинний гнів, зміна настрою, депресія, проблеми зі сном та нічні кошмари. За появи перерахованих симптомів у дитини необхідно звернутися по допомогу до дитячого інфекціоніста, який займається діагностикою та лікуванням бореліозу у дітей.
Кліщовий бореліоз протікає в три стадії, для яких характерний різний ступінь інфікування організму. Стадії хвороби Лайма:
- Рання локалізована — включає перші 30 днів з моменту зараження. Хвороба проявляється червоним висипом у вигляді мішені на тілі, який може супроводжуватися вірусними або грипоподібними симптомами (головний біль, жар, озноб, біль у горлі).
- Рання дисемінована — настає приблизно через місяць після укусу кліща. Інфекція поширюється по всьому тілу, зокрема на органи. Заражена людина може відчувати загальне нездужання, оніміння і поколювання в кінцівках, з'являються множинні осередки еритеми.
- Пізня дисемінована — може розвиватися через місяці та роки після інфікування. Для цієї стадії характерні артрит великих суглобів, розлади головного мозку, затуманеність розуму, проблеми з розумінням розмов і труднощі з концентрацією уваги.
На другій та третій стадії бореліоз здійснює сильний вплив на нервову систему. Неврологічні прояви хвороби Лайма включають запалення оболонок головного мозку (менінгіт), оніміння та слабкість у кінцівках, обмежена рухливість м'язів. Також інфекція може призвести до паралічу лицевого та черепного нерва, що спричиняють деформацію однієї частини обличчя за хвороби Лайма.
Ускладнення хвороби Лайма
За відсутності лікування бореліоз може спричинити серйозні наслідки для організму. Ускладнення хвороби Лайма:
- хронічне запалення суглобів (артрит Лайма);
- тяжкі форми аритмії;
- ураження периферичних нервів;
- ураження головного мозку (менінгіт, енцефалопатія);
- запалення серцевих оболонок;
- блокада серця.
Запущена хвороба Лайма небезпечна кількістю ускладнень та тяжкістю ураження нервової та серцево-судинної систем. Щоб уникнути серйозних наслідків для здоров'я, за перших ознак бореліозу необхідно звернутися до інфекціоніста.
Профілактика хвороби Лайма
Вакцинація від хвороби Лайма не проводиться. Тому основна профілактика хвороби Лайма полягає у зниженні ризику укусу кліща. Під час прогулянок у лісопарковій зоні одягайтеся так, щоб руки та ноги були закриті. Використовуйте спеціальні репеленти з вмістом ДЕТА 20-30%, які захищають від укусів кліщів.
Будьте пильними. Після повернення додому, обов'язково оглядайте себе та дитину на наявність кліщів та негайно зверніться до лікаря у разі їх виявлення. Якщо немає можливості відвідати медичний заклад, необхідно самостійно зняти кліща за допомогою гострого пінцету. Для цього захопіть паразита пінцетом і повільно прокручуйте до його вилучення зі шкіри. Після видалення кліща необхідно промити місце укусу теплою водою з милом та обробити спиртом.
Основна задача після укусу — спостерігати за своїм станом. При появі ознак лихоманки та, особливо, при появі почервоніння на шкірі — зверніться до інфекціоніста для додаткової діагностики та призначення лікування.
мігрувальна еритема – головна ознака хвороби Лайма. Якщо ви бачите у себе на тілі таку пляму, потрібно негайно звернутися до лікаря-інфекціоніста. Але навіть якщо немає такої специфічної плями, то після укусу кліща все одно слід звернутися до лікаря, який надасть необхідні рекомендації і буде спостерігати надалі.