Згурівська громада
Згурівська селищна рада Броварського району Київської області

Микола Міхновський…

Дата: 31.03.2023 08:38
Кількість переглядів: 100

Фото без описуЦіле життя проти течії! Його часто зневажали, боялися, вважали небезпечним. Він пізнав ненависть опонентів і зраду колишніх друзів. Його погляди поділяло лише невелике коло однодумців, для інших він був зарозумілим демагогом, шовіністом і авантюристом.

По трагічній кончині його ім'я надовго втаємничили від поколінь українців, яким він присвятив усе життя.

Він прийшов у цей світ 150 років тому. Прийшов, щоб залишитися на його небосхилі яскравим знаком оклику для майбутньої незалежної України…

Народився Микола Іванович 1873 року в селі Турівка (тоді Прилуцького повіту Полтавської губернії, нині – Згурівської територіальної громади Броварського району Київської області). Був нащадком старовинного козацького роду. Його батько був освіченим священником-українофілом. Дід (також священник) і батько Міхновського були знайомі з Тарасом Шевченком.

Навчався Микола у Прилуцькій чоловічій гімназії, був студентом юридичного факультету Київського університету Святого Володимира.

У 1900 році була створена перша Революційна українська партія (РУП) в Харкові. Міхновський відгукнувся на пропозицію її керівників написати маніфест під назвою «Самостійна Україна». У 1902 році Микола Міхновський заснував Українську народну партію (УНП), для якої написав декларацію: «10 заповідей УНП».

Своє бачення, що українці повинні здобути власну незалежну державу, Міхновський підкріплював справами. Чим би він не займався – адвокатською практикою, громадською чи політичною діяльністю, вчителюванням – скрізь докладав зусиль, щоб підтримати українську ідею.

Під час Першої світової війни Миколу Міхновського мобілізували у царську армію. Служив у Київському військовому суді – був військовим юристом. Міхновський розумів, що незалежність неможлива без армії. Тому одним з перших відстоював ідею формування українських збройних сил. На початку Української революції 1917–1921 років заснував та очолив Український військовий клуб імені Павла Полуботка, став одним з організаторів 1-го Українського полку імені Богдана Хмельницького.

Закінчив життя так, як багато інших українських героїв, які обирали смерть стоячи, ніж рабське життя на колінах.

Ідеологічні твори Міхновського - не тільки історична пам'ятка. Ідеї, закладені в них, співголосні нашому часові, коли на терези історії знову покладено дилему: бути чи не бути єдиній і неподільній, незалежній і самостійній Україні!

Твердження Миколи Івановича надто пророчі сьогодні, у час війни з росією! Ми повторюємо їх. Але зараз за нами ЗСУ, Національна гвардія, США і 50 країн Європи, а за спиною в Міхновського в 1900 році нікого не було.

Та все ж він із однодумцями кинув виклик ненависній росії і до останнього боровся за незалежність нашої держави.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь