150 років з Дня народження Миколи Міхновського

Дата: 31.03.2023 15:13

Фото без опису31 березня цього року виповнюється 150 років від дня народження Миколи Міхновського – громадського та політичного діяча, учасника боротьби за незалежність України в XX столітті, основоположника українського самостійницького руху та ідеолога української державної незалежності, автора «Кредо молодого українця» та «Самостійної України».

У селі Турівка, на батьківщині Миколи Міхновського, проведено урочистості з нагоди 150-ої річниці з дня його народження. У заході взяли участь Згурівський селищний голова Василь Цвик, заступник селищного голови з питань діяльності виконавчих органів Сніжана Авраменко, відомі науковці, громадські діячі України, представники ВУЗів, громадськість Згурівщини.

Захід розпочався з Гімну України, який прозвучав у виконанні квартету «Візит» КЗ «Центр культури і мистецтва» Згурівської селищної ради.

Хвилиною мовчання всі присутні вшанували пам'ять загиблих у боротьбі за незалежність України.

Кожен з гостей сказав своє слово про значення діяльності та творчості Миколи Міхновського, порівнюючи із сьогоденням.

Слово мали:

Руслан ГУРАК, голова Державної служби якості освіти України, доцент, кандидат юридичних наук,

Олександр САВРУК, декан Києво-Могилянської бізнес-школи, кандидат економічних наук,

В’ячеслав КИРИЛЕНКО, Віце-прем'єр-міністр України 2005-2006 роки, Віце-прем'єр-міністр з гуманітарних питань 2014-2019 роки, кандидат філософських наук,

Андрій БУТЕНКО, голова Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, кандидат історичних наук,

Микола ТОМЕНКО, народний депутат IV-VIII скликань, ексзаступник Голови Верховної ради України, Віце-прем'єр-міністр України з гуманітарних питань 2005 року, доктор історичних наук, професор;

Федір БУБНЮК, митрополит Полтавський і Кременчуцький ПЦУ, кандидат наук із богослів’я,

Дмитро НЕЛІПА, доктор політичних наук, професор, заступник декана філософського факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка,

Юрій ТЕЛЯЧИЙ, доктор історичних наук, професор, президент Хмельницького кооперативного торговельно-економічного інституту,

Віталій КОЦУР, ректор Університету Григорія Сковороди у Переяславі, доктор історичних наук, професор кафедри публічного управління та адміністрування,

Олександр САМОЙЛЕНКО, ректор Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя, кандидат історичних наук, український історик, Заслужений працівник освіти України,

Павло ГАЙ-НИЖНИК, доктор історичних наук, президент-академік Української академії геополітики та геостратегії

Василь ДУДАР, проректор з наукової роботи та інноваційної діяльності Університету Григорія Сковороди у Переяславі, кандидат історичних наук, доцент,

Лілія КРЕВСЬКА, начальник управління Державної служби якості освіти у Київській області.

- Ми пишаємось тим, що такий видатний діяч та публіцист – уродженець Турівки. А ще ми повинні знати і пам'ятати свою історію. Адже, хто не знає свого минулого, той не вартий майбутнього, хто не відає про славу своїх предків, той сам не вартий пошани.

І сьогодні ми вдячні людям, які не просто не дають забути історію своїх предків, а й постійно примножують історичні надбання.

Саме це у своєму виступі відмітив Згурівський селищний голова Василь Цвик, подякувавши старості Турівського округу Валентину Волочнюку, який впродовж 25 років господарює на Турівській землі та його дружину вручив букет квітів, на знак вдячності та порозуміння.

Під час заходу звучали пісні у виконанні народного аматорського колективу «Барви». Аліна Кобил, учениця Турівської гімназії ім. Миколи Маркевича прочитала власний вірш «Мій старший брат», присвячений брату – курсанту, який пішов на війну захищати рідну землю від ворога.

Полтавський патріарх провів молитву за Миколою Міхновським, загиблими героями у російсько–українській війні та за перемогу українського війська та українського народу.

Прозвучала фінальна пісня «Непереможна Україна» у виконанні народного колективу «Барви».

По закінченню заходу відбулося покладання квітів до пам’ятника М.І.Міхновського, під час якого прозвучав Гімн села Турівка.

Після урочистостей всі гості відвідали шкільний музей пам’яті видатних земляків с. Турівка, оглянули експозицію, приурочену 150-річчю від дня народження Миколи Міхновського та стали учасниками урочистого висадження дерев на батьківщині нашого славетного земляка на території Турівської гімназії.

Наша пам'ять вічна і жива.

Все починається з ідеї.

І той, хто сьогодні пробув на заході, неодмінно вшанував пам'ять Миколи Міхновського від початку і до кінця.