БОРОТЬБА З ІНСУЛЬТОМ
29 жовтня ВООЗ засновано всесвітній день боротьби з інсультом.
Інсульт – гостре порушення мозкового кровообігу, що приводить до ушкодження тканин мозку та розладу його функцій.
Найчастішими причинами виникнення інсульту є артеріальна гіпертензія, атеросклероз, аневризми судин головного мозку. Спричиняють його виникнення: порушення кровообігу, дистонія судин, коливання артеріального тиску, підвищене фізичне навантаження, психотравми тощо. Судинні захворювання головного мозку - актуальна медико-соціальна проблема суспільства не тільки в Україні та її регіонах, а й в усьому світі.
Інсульт є основною причиною смертей та інвалідності. Більшість людей, які перенесли інсульт стають інвалідами та потребують протягом всього життя постійного догляду.
В Київській області у 2021 році, при зверненні по медичну допомогу в лікувально-профілактичні заклади, хвороби системи кровообігу виявлено у 808202 осіб. В структурі загальної захворюваності і смертності населення вони обіймають перше місце. Спостерігається тенденція до збільшення смертності від хвороб системи кровообігу у 2021р. в порівнянні з 2020 р. на 4,7%. Смертність населення від судинних уражень мозку (цереброваскулярні хвороби) у 2021 році проти 2020 року збільшилась на 7,1%.
Однією із основних причин інвалідності дорослого населення області є цереброваскулярні хвороби, які поступаються тільки хворобам на новоутворення. В структурі первинної інвалідності серед дорослого населення хвороби системи кровообігу складають 20,9%, із них на цереброваскулярні хвороби 11,1%. Серед працездатного населення хвороби системи кровообігу становлять 19,6%, у тому числі цереброваскулярні хвороби 10,6%.
До факторів ризику інсульту відносяться:
- похилий вік;
- цукровий діабет та ожиріння;
- артеріальна гіпертонія;
- серцево-судинні захворювання;
- наявність шкідливих звичок (куріння і надмірне вживання алкоголю);
- малорухливий спосіб життя.
Багато людей мають одночасно декілька факторів ризику, кожен з яких може бути помірним.
Прояви інсульту залежать від ураженої частини мозку та ступені ураженості.
Як правило під час інсульту виникають наступні симптоми:
- людина не може посміхнутися, при цьому зазвичай опускається куточок губ;
- вимова у людини нерозбірлива та порушена;
- виникає оніміння в кінцівках, правій або лівій частині тулуба;
- в окремих випадках може проявлятися інтенсивним головним болем, запамороченням, сонливістю або, навпаки, збудженням;
- порушення свідомості, аж до його втрати, яка зберігається більше 24 годин або може призвести до смерті хворого у коротший термін.
Якщо ви помітили хоча б один із цих симптомів, особливо після високого артеріального тиску, негайно викликайте екстрену медичну допомогу. Чим швидше буде надана медична допомога, тим більше шансів уникнути важких ускладнень.
Інсульт можна попередити у 80% випадків. Профілактика інсульту грунтується на принципах здорового способу життя, зокрема:
- Відмова від паління. Ризик розвитку інсульту починає знижуватися від разу ж після відмови від паління, через рік можливо в два рази.
- Відмова від споживання міцних алкогольних напоїв.
- Здорове харчування. Необхідно обмежити вживання цукру, солі, жирного м’яса. Вживайте побільше фруктів і овочів. До раціону харчування додайте страви з цільного зерна, нежирного м’яса, риби, бобових, кисломолочні продукти.
Фізична активність. Навіть помірне фізичне навантаження – прогулянки, танці, плавання, катання на велосипеді зменшує ризик розвитку серцево-судинних захворювань, в тому числі і інсульту.
Знайте і контролюйте свій артеріальний тиск, рівні цукру та холестерину в крові.
Дотримання принципів здорового способу життя є надійним методом профілактики хвороб систему кровообігу та інсульту.
Пам'ятайте про безоплатні медичні послуги у випадку інсульту під час війни!!!
Програма медичних гарантій продовжує працювати навіть під час війни. Пацієнти, як і раніше, можуть отримувати пр безоплатно медичну допомогу, за яку сплачує держава.
Українці, які – через бойові дії – змушені були переїхати в інші регіони країни, можуть отримати необхідну їм медичну допомогу в медичних закладах за місцем фактичного перебування, місце реєстрації пацієнта не має значення.
Нагадуємо, серед безоплатних послуг, які гарантовані пацієнту з інсультом чи підозрою на нього:
- первинний огляд,
- термінова комп’ютерна томографія або магнітно-резонансна томографія,
- лабораторні та інструментальні дослідження.
Також до безоплатного пакета входять:
- тромболітична терапія включно з необхідними ліками,
- ендоваскулярне лікування (малоінвазивна хірургія судин головного мозку),
- нейрохірургічна допомога,
- ліки з Нацпереліку,
- медичні вироби, які централізовано купують Медзакупівлі України.
Національна служба здоров’я України оплачує і вторинну профілактику інсульту, харчування в стаціонарі та медичну реабілітацію.
Пацієнту з підозрою на інсульт не потрібне направлення лікаря, щоб отримати медичну допомогу безоплатно, адже це – невідкладний стан. Допомогу медики надають незалежно від наявності направлення чи декларації з лікарем.
Звертаємо увагу, у разі необґрунтованої відмови у наданні медичної допомоги або якщо комунальний чи державний медзаклад, маючи змогу продіагностувати пацієнта, направляє його на платну діагностику у приватний, закликаємо звертатися:
до контакт-центру МОЗ – 0-800–60-20-19
або на гарячу лінію НСЗУ – 16-77.
У закладах охорони здоров’я, законтрактованих за Програмою медичних гарантій, не повинні брати кошти за надання медичних послуг чи діагностику, що входять у контрактні пакети.