Згурівська громада
Згурівська селищна рада Броварського району Київської області

Відповідальність за мародерство під час воєнного стану

Дата: 26.04.2022 14:37
Кількість переглядів: 241

Фото без описуТема мародерства сьогодні є актуальною як ніколи, оскільки українці зіштовхнулися з проблемою збереження свого майна під час війни. Зараз наша держава потерпає від російської збройної агресії, страждає цивільне населення, при чому не тільки від окупантів, а й інколи – від своїх співвітчизників. Трапляються випадки, коли мародери розкрадають майно жителів міст/селищ/сіл, які покинули місце свого проживання, рятуючись від обстрілів та бомбардувань. Жахливим є те, що крадії «працюють» в оселях громадян прямо під час обстрілів, будучи в епіцентрі бойових дій, в той час, коли власники майна перебувають в бомбосховищах.

07 березня 2022 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за мародерство». Даним Законом було внесено зміни до низки статей Кримінального кодексу України щодо кримінальних правопорушень проти власності, а саме до:

  • статті 185 -Крадіжка;
  • статті 186- Грабіж;
  • статті 187- Розбій;
  • статті 189- Вимагання;
  • статті 191- Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем;
  • статті 432 -Мародерство.

Часто в ЗМІ або соціальних мережах дані злочини в період воєнного стану помилково називають мародерством. Але мародерство має суттєві відмінності.

Відповідно до статті 432 Кримінального кодексу України мародерство - викрадення на полі бою речей, що знаходяться при вбитих чи поранених.

До об’єкта злочину у даному випадку відноситься порядок несення військової служби під час ведення бойових дій. Так зокрема заволодіння шляхом викрадення в убитих, або поранених може відбуватись як із застосуванням насилля так і без нього у відкритій, або таємній формі. До речей, які можуть бути предметом мародерства, належать особисті речі потерпілої особи (гроші, цінні предмети), а також предмети її обмундирування чи його частини. Не належать до речей як предмета мародерства озброєння і боєприпаси військові документи, техніка та предмети, що збираються для майбутнього застосування під час бою.

Варто розуміти, що для складу даного злочину не важливим є той факт до якої армії належали убиті чи поранені на полі бою.

Суб’єктом мародерства може бути лише військовослужбовець.

Відповідно до статті 432 Кримінального кодексу України є два критерії для кваліфікації злочину, як мародерства:

  1. чітка локалізація місця вчинення злочину - викрадення майна на полі бою (ділянка де ведуться або велись активні бойові дії, також зона, що перебуває під обстрілом військ);
  2. викрадення майна у мертвих або поранених.

У випадку коли незаконні дії спрямовані на заволодіння речима, з метою наживи відбулись без зазначених обставин вони не можуть розцінюватись як мародерство, а належать до інших загальнокримінальних злочинів (крадіжка, грабіж, тощо).

Відповідно до пункту 11 частини 1 статті 67 Кримінального кодексу України вчинення злочину з використанням умов воєнного або надзвичайного стану, інших надзвичайних подій є обтяжуючою обставиною.

Закон України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за мародерство» також передбачив збільшення мінімального терміну покарання.

Відтепер за мародерство встановлено відповідальність у виді позбавлення волі на строк від 5-ти до 10-ти років, до цього мінімальний термін становив – 3-ри роки.

Окрім цього при кваліфікації таких злочинів як крадіжка, грабіж, розбій, вимагання та привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем буде враховуватись їх здійснення в умовах воєнного або надзвичайного стану.

Для отримання безкоштовних юридичних  консультацій, складення заяв, скарг, документів процесуального характеру, представництва інтересів громадян в суді:

  • звертайтеся до Згурівського бюро правової допомоги за адресою: каб.427, вул.Українська,19, смт.Згурівка, Броварський район, Київська область, тел.. 04570-5-14-74;
  • телефонуйте за безкоштовним номером системи БПД 0 800 213 103.
  • користуйтесь правовими консультаціями у правничій вікіпедії WikiLegalAid https://wiki.legalaid.gov.ua/ та  мобільним застосунком «Безоплатна правова допомога».

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь