СТВОРЕННЯ ОСББ – НЕОБХІДНІСТЬ, ВИМОГА ЧАСУ
Минулих вихідних природна стихія завдала багато шкоди не лише інфраструктурі населених пунктів Згурівщини, а й мешканцям приватних та багатоквартирних будинків. Зокрема, було зірвано частину даху будинку по вулиці Центральній. І якщо в приватних домогосподарствах кожен господар розраховує лише на себе, самотужки перекриваючи дах чи відновлюючи будівлі, то з багатоквартирним будинком дещо складніше.
По-перше, потрібна спеціальна техніка, щоб відновити покриття на даху, а по-друге, питання зірваного шиферу з даху чотириповерхівки – це проблема не однієї квартири, а всього будинку.
Тож, що робити жителям верхніх поверхів, і як вирішувати цю проблему мешканцям?
Питання створення ОСББ неодноразово ініціювалося владою. Особисто Згурівський селищний голова Василь Цвик зустрічався з жителями багатоквартирних будинків. Порушувалася ця тема на сторінках “Панорами”, обговорювалося питання створення ОСББ співвласниками багатоквартирних будинків, втім, на жаль, віз і нині там.
Мешканці багатоквартирних будинків звикли вважати, що їхня власність – це лише квартира, в крайньому випадку, комірчина у підвалі чи місце на парковці. І це породжує хибне уявлення про те, хто і чим має право розпоряджатися в самому будинку та на його території. Насправді, поняття власності набагато ширше і виходить за межі порогу квартири.
Власникам квартир у багатоповерхівках належить на праві сумісної власності приміщення загального користування, опорні конструкції, механічне, електричне, газове, сантехнічне та інше обладнання, яке призначене для забезпечення потреб усіх власників квартир.
Але у багатьох жителів другого, третього поверхів роками склалася впевненість, що проблеми верхніх поверхів (з протіканням даху, тощо) – це лише їхні проблеми, а ризики першого поверху (з каналізацією, відмосткою) – це лише питання жителів нижнього поверху.
Однак, у багатоповерхівці всі питання власникам квартир потрібно вирішувати спільно, оскільки надавачі послуг, на які звикли перекидати свої проблеми жителі, відповідають лише за той перелік послуг, котрий передбачений у договорі і за які сплачують кошти власники житла.
Що робити жителям?
Однозначно, або створювати ОСББ або шукати Управителя.
Відмовляючись від створення ОСББ, співвласники фактично відмовляються від своїх прав щодо свого будинку, в той час як обов”язки стосовно нього (утримувати, нести ризики руйнації, тощо) нікуди від нас не діваються.
ОСББ – це Об`єднання СПІВВЛАСНИКІВ багатоквартирного будинку. Дане утворення передбачає особу ВЛАСНИКА, який має спільне з іншими власниками володіння спільним майном. ОСББ дозволяє власникам встановлювати власні правила гри, звичайно не виходячи за рамки правового поля. Часто люди говорять, що ОСББ – це той самий ЖЕК, тільки за наші гроші ми ще й відповідальність маємо нести. І це помилкове судження. Бо ОСББ – це в першу чергу спільнота власників, які вже взяли відповідальність, бо приватизували свої квадратні метри у будинку.
Це спільнота людей, які можуть встановлювати власні стандарти якості життя у своєму будинку і якості сервісу.
ОСББ - це як реєстрація шлюбу. Без створення ОСББ – жителі багатоквартирного будинку живуть немов цивільним шлюбом: обов’язки мають ті ж самі, що і у шлюбі, а ось прав – ніяких.
Що дасть створення ОСББ?
Безсумнівно, одним з основних переваг створення ОСББ є прозорість витрат і контроль за фінансово-господарською діяльністю. Розмір щомісячного платежу затверджується власниками квартир рішенням загальних зборів. В його основу закладаються погоджені власниками квартир статті витрат.
Так само власники квартир отримують можливість отримувати якісні послуги, тому що вони самостійно вибирають постачальників. Це дає можливість оперативно вирішувати будь-які питання, пов’язані з управлінням будинком. Наприклад, питання з утепленням будинку (державою передбачено Програми енергоефективності, де 80 відсотків коштів на енергоощадні технології дає держава, а 20 відсотків місцева влада).
Крім того, створення ОСББ дає можливість відстоювати інтереси в суді, приймати рішення по управлінню спільним майном (нежитловим фондом), бути учасником державних програм підтримки розвитку ОСББ і т.д.
Що повинна робити влада?
Була створена комісія для проведення обстеження наслідків негоди та визначення обсягів завданих нею збитків. На об”єктах соціальної сфери, інфраструктури у короткі терміни ліквідовано наслідки стихії.
У разі створення ОСББ, селищна рада могла б виділити кошти по Програмі на ліквідацію наслідків негоди у житловому фонді.
Але поки жителі багатоквартирних будинків зайняли позицію “Моя хата скраю” і не створили ні ОСББ, ні визначилися з управителем, дах чотириповерхового цегляного будинку четвертий день дивиться у світ чорною діркою.
Вкотре, підтверджуючи гасло “З турботою про кожного”, голова громади Василь Вікторович Цвик, залучивши техніку агропідприємств, спеціалістів, допоможе мешканцям багатоповерхівки справитися з наслідками стихії.
Інформація ПП "Редакція газети"ПАНОРАМА"