УВАГА! ЧАДНИЙ ГАЗ!

Дата: 25.10.2021 10:09

У холодну пору року, під час опалювального сезону, як свідчить статистика, зростає кількість випадків отруєння чадним газом.

Чадний газ (оксид вуглецю) – це безколірний газ, який не має запаху. Головна небезпека полягає в тому, що чадний газ через легені швидко проникає в клітини крові, заміняє кисень, що міститься в еритроцитах. Внаслідок цього в організмі виникає кисневе голодування (гіпоксія).

Отруєння може статися під час роботи бензинових двигунів, при згорянні природного газу, при пожежах та на деяких промислових підприємствах. Велика кількість смертельних випадків відбувається в закритих приміщеннях з відсутністю вентиляції, наприклад в  гаражах.

При незначній концентрації чадного газу виникає головний біль, нудота, блювота, загальна слабість, непритомність.

Тяжкий  ступінь гострого отруєння чадним газом характеризується розвитком коматозного стану з порушенням серцевої діяльності й дихання. Іноді з’являються ерітематозні плями з пухирцями, токсична пневмонія, набряки легень, інфаркт міокарда.

Ознаки та симптоми отруєння чадним газом:

• головний біль, нудота;
  • задуха;
  • потьмарення свідомості;
  • м’язова слабість;
  • червоний колір обличчя;
  • тривала дія чадного газу може призвести до смерті.

Як же попередити отруєння чадним газом?

Конфорки і духовки призначені тільки для приготування чи підігріву їжі! У жодному разі не можна вмикати конфорки чи духовку для обігріву приміщення!

Колонку не можна залишати без нагляду. Перед тим, як приймати ванну, треба вимкнути колонку і тільки тоді заходити у воду.

Перед опалювальним сезоном треба всім ретельно перевірити тягу у димоходах! Якщо її немає, треба звернутися в жек чи до спеціалістів, які займаються прочищанням димохідних та вентиляційних каналів.

Небезпекою можуть стати несправні димарі: якщо тяга у димарях порушена, то продукти згоряння потраплятимуть у житлове приміщення.

Газові конвектори також можуть бути небезпечними: якщо тяга недостатня – продукти згоряння також можуть проникати у приміщення.

Якщо при включених конфорках чи колонці починає боліти голова і з’являються подібні симптоми отруєння – негайно потрібно вийти на свіже повітря, виключити усі нагрівальні прилади, відчинити усі вікна і двері для протягу. Якщо відчутний запах газу – у жодному разі не можна включати чи виключати електричні прилади та світло. Терміново зателефонувати “104”. Якщо людина почувається погано – викликати терміново “швидку”.

Регулярно потрібно запрошувати спеціаліста і ретельно перевіряти усі системи опалення. Особливу увагу слід звернути на справність системи виведення продуктів згоряння.

Печі і кухонні вогнища на ніч виключати!

Не залишати дітей без нагляду при ввімкнених нагрівальних приладах!

Перша допомога при отруєнні чадним газом.

• Хворого негайно виносять на свіже повітря.
  • За необхідності здійснюють реанімаційні заходи для відновлення дихання і діяльності серця: вдихання кисню, кероване апаратне дихання, обмінне переливання крові.
  • Дотримуються принципів надання медичної допомоги при інгаляційних отруєннях.
  • Негайно викликають «швидку медичну допомогу».
  • Кращий засіб для лікування - тривале дихання киснем.
  • Пам’ятайте, що звичайний протигаз не захищає від чадного газу.

Методист обласного методичного кабінету

Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності

Київської області  Марія Сопронюк