ВІДЧУЖЕННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ ЗА РІШЕННЯМ ВЛАСНИКА
Як відмовитися від права власності на земельну ділянку
Згідно статті 142 Земельного кодексу України можлива добровільна відмова від права власності або права постійного користування земельною ділянкою.
Добровільна відмова власника земельної ділянки від права приватної власності на землю проводиться за його письмовою заявою і тільки на користь держави чи територіальної громади.
Відмовитися від права власності має право тільки власник.
У разі бажання відмовитися від належної йому земельної ділянки, власник землі на користь держави або територіальної громади здійснюється за його заявою. Підпис власника земельної ділянки на заяві має бути нотаріально посвідчений.
Органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у разі згоди на одержання права власності на земельну ділянку укладають угоду про передачу права власності на земельну ділянку. Угода про передачу права власності на земельну ділянку підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.
Увага! Відмовитися від права власності на земельну ділянку можна щодо земель будь-якого цільового призначення, крім тих, які підпадають під дію заборони відчуження (мораторію), встановленого пунктом 15 Перехідних положень Земельного кодексу України. Угода про перехід права власності на земельну ділянку по своїй суті є її відчуженням, а, отже, відмовитися від права власності на землі товарного сільськогосподарського виробництва та земельні ділянки, що виділені в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, не можна.
Відчудження земельної ділянки
Відчуження земельної ділянки – це перехід права власності від однієї особи до іншої шляхом укладання різних угод: купівлі-продажу, дарування, пожертви, обміну, ренти, поділу майна, припинення права на аліменти для дитини у зв'язку з передачею права власності на нерухоме майно і т. д.
Порядок відчудження земельної ділянки коротко виглядає так
Підготовка документації, необхідної для здійснення угоди – це документи, які:
Підтверджують Вашу особу: паспорт та ідентифікаційний код;
Посвідчують право власності на земельну ділянку: акт на землю, свідоцтво на право власності;
Висновок експерта, щодо оцінки землі – вона потрібна для підрахунку оподаткування.
Документація з кадастровим номером, якщо на даній земельній ділянці цей номер раніше не було надано, потрібно оформити відповідно. Найчастіше потреба в оформленні кадастрового номера виникає при реалізації ділянок, оформлених актами старого зразка.
Крім перелічених, можуть знадобитися й інші документи, які залежать від наявності на земельній ділянці будь-яких об'єктів нерухомості, наявності у власника ділянки дружини (чоловіка) або присутність інших важливих обставин, які можуть вплинути на реалізацію угоди.
Подання нотаріусу підготовлених документів
Перевірка майна на наявність заборон та відчуження земельної ділянки (в державному реєстрі)
Оформлення документів (договорів) нотаріусом, оплата послуг, сплата податків.
Оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, новому власнику.
Увага! Іноді замість договору купівлі-продажу землі використовують договір дарування. Такий договір дійсно зменшить податок, необхідний при реалізації такої угоди, але з іншого боку він же збільшить ризики для продавця, адже в разі визнання такого договору недійсним колишньому власникові землі буде досить таки складно повернути свої гроші, так як за документами – це був подарунок, який передається безкоштовно. Невірно оформлені документи на відчуження земельної ділянки можуть спричинити за собою не тільки відмову нотаріуса в укладенні такого договору, але і визнання даної угоди недійсною, а відповідно і її розірвання з усіма витікаючими з цього наслідками, оплатами неустойок, штрафних санкцій, втратою сплачених податків, послуг нотаріуса, а в деяких випадках і повної втрати грошей, отриманих за ділянку.
Для отримання безкоштовних юридичних консультацій, складення заяв, скарг, документів процесуального характеру, представництва громадян в судіі:
звертайтеся до Згурівського бюро правової допомоги за адресою: каб.427, вул..Українська,19, смт.Згурівка, Броварський район, Київська область, тел.. 04570-5-14-74 ;
телефонуйте за безкоштовним номером системи БПД 0 800 213 103.
користуйтесь правовими консультаціями у правничій вікіпедії WikiLegalAid https://wiki.legalaid.gov.ua/ та мобільним застосунком «Безоплатна правова допомога».